Головний біль
Поради

Їжа, яка провокує головний біль

Головні болі при омікроні, ковіді виникають часто, але якщо голова болить, а вищеназваних хвороб немає – причина може бути в раціоні. Так, деякі продукти викликають головний біль і їх варто споживати в обмеженій кількості. Про них поговоримо нижче.

Головні болі при омікроні, ковіді виникають часто, але якщо голова болить, а вищеназваних хвороб немає – причина може бути в раціоні. Так, деякі продукти викликають головний біль і їх варто споживати в обмеженій кількості. Про них поговоримо нижче.

Які продукти викликають головний біль?

За статистикою, близько 20% усіх головних болів, а також мігреней, з’являються від «не тої» їжі. Особливо це стосується людей, які гостро реагують на деякі компоненти харчування.

Викликати головний біль чи мігрень можуть:

  • Червоне вино – може стати причиною пароксизмального головного болю. Якщо до вина додати ще шматочок сиру, шоколаду – вони містять гістамін, тому після вживання такого набору можна очікувати на дискомфорт.
  • Пиво, сухофрукти, чіпси, мармелад, морепродукти містять сульфіти, їх використовують для припинення розмноження бактерій. Також можуть стати провокаторами головного болю. Сульфіти мають здатність до накопичення в організмі.
  • Аспартам – відомий підсолоджувач. Використовується майже в усіх солодких водах, цукерках, жуйках та сухих сніданках. Небезпечний тим, що після потрапляння в організм одразу перетворюється на метанол, який, своєю чергою, швидко трансформується в отруйний формальдегід. Тому якщо вживати солодкі напої у великих кількостях – ризик виникнення мігрені підвищується.
  • При підвищеному тиску головний біль може спровокувати кофеїн, який міститься в каві, зеленому чаї, енергетичних напоях.
  • Недостатня кількість рідини створює спазми судин, що призводять до головної болі. Норма споживання води на добу для дорослої людини – 2.5 літри, включаючи супи, чаї та інші рідини, що потрапляють в організм.
  • Надто багато солі – теж зло. Створюється сильний тиск на нирки, який призводить до збою у роботі всього організму. Голова страждає у першу чергу.
  • Деякі люди мають індивідуальну чутливість до горіхів, оцту, лимонів. Варто проекспериментувати з цими продуктами. Якщо після їхнього вживання з’являється головний біль – варто обмежити кількість таких продуктів у раціоні.

Якщо турбує мігрень, а причину так і не з’ясували – можна завести «Щоденник харчування», куди записувати самопочуття після кожної групи продуктів. Так з часом знайдуться індивідуальні «порушники».

Раніше ми повідомляли, як придбати антибіотики в аптеці за новим законом.