Опалювальний сезон 2022-2023
Економіка

Опалювальний сезон 2022-2023: боротьба за виживання

Майбутній опалювальний сезон стане справжнім випробуванням для українців, який можна буде порівняти з боротьбою за виживання. Як відбувається підготовка до зими та які проблеми вже є? Про це поговоримо нижче.

Майбутній опалювальний сезон стане справжнім випробуванням для українців, який можна буде порівняти з боротьбою за виживання. Як відбувається підготовка до зими та які проблеми вже є? Про це поговоримо нижче.

Завершення війни, збереження інфраструктури

Це той фактор, наслідки якого передбачити завчасно неможливо. За даними, які маємо зараз, росіяни вже зруйнували або завдали значних пошкоджень 90% вітровим та 30% сонячним електростанціям, окупували Запорізьку АЕС, Луганську ТЕС, зруйнували 330 котелень. Шахти Донеччини та Дніпропетровщини, Вуглегірська ТЕС знаходяться в зоні бойових дій та не можуть функціонувати. У Охтирці, Чернігові та багатьох інших містах зруйновані теплоцентралі.

На звільнених ЗСУ територіях треба спробувати відновити обладнання та розгорнути мобільні котельні. Але такого обладнання та генераторів зараз гостро не вистачає.

Чіткий розподіл обов’язків серед верхівки влади

Варто розуміти, що люди з прифронтових та тимчасово окупованих територій не мають змоги платити навіть за старими тарифами, адже роботи та доходів у таких областях майже немає. Також багато людей покинули свої домівки і є ризик опалювати багато пустих квартир.

Тому уже створений кризовий штаб, який займається підготовкою нового опалювального сезону. Штаб запровадив мораторій на підвищення ціни за газ, гарячу воду та опалення, який діятиме протягом воєнного стану та півроку після його скасування. Тобто, ціни для населення підвищуватися не повинні. Різницю в тарифах планують погасити коштами від міжнародних компаній – а це близько 180 млрд гривень.

Компанія “Нафтогаз” допоможе пережити зиму, адже набирає своєї значущості та стає майже монополістичною: постачає газ за сталими цінами облгазам, ОСББ та іншим вагомим споживачам, керує 26 операторами газорозподільних мереж, 6 ТЕЦ, послугами компанії користуються майже всі побутові споживачі газу.

Вчасна підготовка та формування запасів носіїв енергії

У червні вступила в дію заборона на експорт українського вугілля, газу та нафти, щоб накопичити його для потреб опалювального сезону взимку.

Уряд наказав накопичити до зими до 3 млн тонн вугілля та 19 млрд кубометрів блакитного палива. На сьогодні вже є 1.5 млн тонн вугілля та 11.3 млрд кубометрів газу. Але все одно деяку частину енергоносіїв доведеться імпортувати. Поки це питання залишається не вирішеним.

Тому, незважаючи на заяви представників влади, що підготовка до опалювального сезону 2022/2023 йде за планом, ще є час підготуватися та прорахувати різні варіанти можливих подій. Пережити цю зиму буде складно, але й ці проблеми нададуть сили та міцності, які допоможуть довести нашу незламність та незалежність.

Раніше ми розповідали, як тепер необхідно передавати показники лічильника за газ.