Випадає волосся: які продукти треба їсти, щоб цього уникнути
Поради

Випадає волосся: які продукти треба їсти, щоб цього уникнути

Випадає волосся, які причини. Які продукти треба їсти, щоб волосся не випадало. Коли варто звернутися до лікаря-трихолога.

Коли випадає волосся – це завжди не приємно. Така проблема часто турбує як жінок, так і чоловіків. Адже дуже хочеться, щоб шевелюра завжди була густою та красивою. Причин випадіння волосся може бути багато, проте досить часто проблему вже можна вирішити правильним харчуванням.

Які продукти треба їсти, щоб не випадало волосся

Насамперед потрібно звернути увагу на продукти, які багаті на вітамін D та вітаміни групи В. Саме від їхньої наявності в організмі залежить здоров’я волосся. Також їжа повинна містити жирні кислоти – так шкіра голови підтримуватиме необхідну кількість шкірного сала, цим самим захищаючи волосся від випадіння.

Обов’язково треба вживати продукти від випадіння:

  • Жирну рибу: лосось, скумбрію, сардини, оселедець. Ця риба містить достатню кількість жирів, тому варто вживати не менше 170 грам будь-якої риби на тиждень;
  • Картопля, шпинат – містять вітамін D, кальцій, білок. Для росту волосся ці елементи також є важливими;
  • Різноманітні горіхи, м’ясо, яйця, боби – містять дуже багато білків різного походження (рослинного та тваринного). Також усі ці продукти багаті на вітамін B, який позитивно впливає на нервову систему (що зараз теж дуже актуально), а також прискорює ріст волосся та нігтів, покращує стан шкіри;
  • Цитрусові, броколі, перець, смородина, квашена капуста – містять багато вітаміну C, нестача якого може призвести до випадіння волосся та анемії.

Коли варто звернутися до лікаря

  1. Якщо випадає волосся дуже багато і раптово.
  2. Голова дуже свербить.
  3. Починають з’являтися залисини, волосся вилазить пучками.

У таких випадках це може бути симптомом або наслідком іншої хвороби. Лікар-трихолог проведе обстеження, знайде причину та зможе запропонувати лікування, яке допоможе зупинити випадіння волосся. Варто звернути увагу, що деякі продукти можуть як підтримувати здоров’я, так і погіршувати його стан. Наприклад, деякі продукти можуть викликати головний біль.